Firefox

Iš PHP, MySQL.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Išskirtinė Firefox savybė – nepaprastai didelės pritaikymo konkrečioms reikmėms galimybės. Jei visas naršykles įsivaizduotume kaip traukinius, tai Firefox būtų galingas lokomotyvas su didžiausiu įvairių prikabinamų vagonų pasirinkimu. Rinkdamasis šią naršyklę vartotojas turėtų suprasti, kad nepildydamas jos įvairiausiais priedais (http://addons.mozilla.org), jis tiesiog nepanaudos pagrindinių Firefox privalumų.

Šie priedai ir laisvė konfigūruoti pagal savo norus lėmė didelį Firefox populiarumą tarp geriau kompiuterius išmanančių vartotojų. Nors pagal bendrą statistiką Firefox smarkiai atsilieka nuo populiariausios naršyklės Internet Explorer, techninės pakraipos svetainėse santykis yra priešingas: lankytojai su Firefox sudaro maždaug pusę, IE – 30 proc., Opera – apie 20 proc.

Firefox naudoja Gecko vaizdavimo variklį (layout engine), pradėtą kurti Netscape dar 1997-aisiais ir perduotą Mozilla fondui 2003-aisiais. Gecko yra itin spartus ir ištikimai žiniatinklio standartų besilaikantis variklis, nors suderinamumo tikslais jis gali vaizduoti ir svetaines, specialiai pritaikytas ankstyvosioms Netscape Navigator ar Internet Explorer versijoms.

2008 m. Birželio 17 dieną išleista naujoji Firefox 3.0 versija sukėlė nemažai triukšmo. Ne vien todėl, kad turi daug naujų funkcijų ir patobulinimų. Mozilla fondas nutarė versijos išleidimo dieną paskelbti didžiąja „siuntinių diena“ ir, paraginęs visus Firefox vartotojus parsisiųsti naujausią naršyklės versiją per 24 valandas nuo jos išleidimo, siekti patekti į „Guinness“ rekordų knygą (www.spreadfirefox.com/en-US/worldrecord). Rekordas buvo pasiektas – daugiau kaip 8 milijonai žmonių atsiliepė į Mozilla raginimą. Tačiau įdomiausia tai, kad visiškai netikėtai Lietuva tapo daugiausia naršyklę parsisiuntusia šalimi, skaičiuojant siuntimus vienam žmogui. Iki šiol netyla svarstymai, tikras tas skaičius, ar kažkieno pokštas. Kad ir kaip būtų, šiuo metu Firefox 3 skaitiklis rodo beveik pusę milijono naršyklę įsigijusių mūsų šalies gyventojų.

Kas gi tokio naujo ir įdomaus Firefox 3.0 naršyklėje, kad ja susidomėjo tiek daug žmonių? 3.0 versija naudoja daug sparčiau ir sklandžiau veikiantį Gecko 1.9 variklį, su kuriuo naršyklė įveikia Acid2 testą. Firefox 2.0 buvo pagrįstai priekaištaujama dėl itin didelio darbinės atminties poreikio. Firefox 3.0 taip pat labai godi atmintinės, bet ją naudoja racionaliau ir veiksmingiau.

Esminis išvaizdos pokytis – nauji dideli mygtukai „pirmyn-atgal“, pritaikyti kiekvienos operacinės sistemos išvaizdai. Adresų eilutėje dabar aktyviai ieškoma anksčiau lankytų svetainių (veikia ir kaip naršymo istorijos paieška), galima vienu pelės spragtelėjimu įkelti adresą į žymų rinkinį. Pats rinkinys dabar pavadintas „Places“, saugomas SQLite duomenų bazėje ir leidžia prie adresų palikti apibūdinimus (kaip http://Del.icio.us).

Jungiantis prie slaptažodžiais saugomų svetainių, Firefox siūlo prisijungimo duomenis išsaugoti sėkmingai prisijungus. Toks atidėtas įtraukimas keliariopai sumažino painiavą dėl klaidingų slaptažodžių naršyklės saugykloje.

Pripažindama, kad įskiepiai ir priedai yra svarbiausias Firefox bruožas, jos kūrėjai patobulino ir įskiepių sistemą: joje net specialiai nekeliaujant į Firefox priedų svetainę matomi keli siūlomi įskiepiai, atsirado atskiras atnaujinimų skyrius.

Kam skirta Firefox?

Pirmiausiai – žmonėms, kurie iš naršyklės tikisi lankstaus, konfigūruojamo, įvairiems tikslams pritaikomo įrankio. Sunkiai rasite dvi visiškai vienodas Firefox naršykles – galima sakyti, kad ši naršyklė geriausiai atspindi vartotojo interesus ir veiklą žiniatinklyje: vieni Firefox paverčia ir FTP klientu, ir RSS skaitykle, ir priemone rašyti tinklaraščius; o kiti „išvalo“ svetaines nuo reklamos, animacijos ir JavaScript, makslimaliai padidindami naršymo spartą ir koncentraciją į turinį.

Apibendrinimai:

  • Lemiamas privalumas: konfigūruojama pagal kiekvieno poreikius.
  • Didžiausias trūkumas: naudoja daug kompiuterio resursų.
  • Perspektyva: turėtų aplenkti IE ir tapti populiariausia naršykle.

Naudingi Firefox priedai (addons/plugins programuotojams)

  • FireBug;
  • Web Developer;
  • User Agent Switcher;
  • HTML Validator;

Susiję straipsiai