Internet Explorer

Iš PHP, MySQL.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Dažniausiai naudojama naršyklė asmeniniuose kompiuteriuose kartu yra ir pati prieštaringiausia. Jos kūrėja Microsoft yra turėjusi daug nemalonių diskusijų su Europos Sąjungos komisarais ir vartotojų teisių apsaugos pareigūnais visame pasaulyje dėl priverstinio Internet Explorer integravimo į Windows operacinę sistemą. Saugumo specialistai melste meldė IE 5.0 ir 6.0 vartotojų keisti naršyklę arba skubiai atnaujinti versiją vien todėl, kad per ją sklinda didžioji dauguma interneto virusų ir kenkėjiškų programų. Dizaineriai ir žiniatinklio programuotojai laukia nesulaukia dienos, kada jiems nebereikės daryti kelių svetainės versijų ar kodo variantų vien todėl, kad ženkli dalis naršančių vis dar naudoja su standartais nesuderinamas Internet Explorer versijas. Bet… yra vienas didelis, nenugalimas BET – daugybei paprastų kompiuterių ir interneto vartotojų mėlyna raidelė „e“ ir reiškia internetą. Nieko kito jie nenori ir neieško. Internet explorer naudojimą, dažnai savo pačių saugumo nenaudai, skatina ir bendrovės, griežtai reglamentuojančios programų diegimą į darbuotojų kompiuterius. Neretai žmonės namuose renkasi Firefox arba Opera, tačiau darbe yra priversti naudoti Microsoft naršyklę.

Jei vaizduotume Internet Explorer kaip traukinį, tai jis tikriausiai būtų su labai ilgais mažai lanksčiais vagonais. Kodėl? Firefox priedai leidžia sukonfigūruoti naršyklę atskiroms funkcijoms, o Internet Explorer tradiciškai plečiama naudojant įrankių juostas (toolbar). Daug portalų ir interneto tarnybų turi savo įrankių juostas, integruojančias dalį tarnybų funkcionalumo į pačią naršyklę. Microsoft vienu metu aktyviai propagavo naršyklės plėtimą ActiveX objektais – mažytėmis programomis, veikiančiomis po naršyklės „gaubtu“. Deja, dėl saugumo spragų, vadinamieji BHO (browser helper object) virto tikra pragaištimi – nepageidaujamos reklamos, šnipinėjimo adresų grobimo programos plito gaisro sausame miške greičiu.

Vieša bandomoji Internet Explorer 8.0 Beta versija buvo išleista 2008-ųjų kovą. Tai, kad ja nesinaudoja nė dešimtoji visų naršyklių vartotojų procento dalis (0,03 proc.), rodo kokie konservatyvūs yra IE vartotojai. Nepaisant daugybės raginimų, beveik trečdalis jų tebesinaudoja pasenusia ir nesaugia IE 6 versija.

Žiūrint iš šalies, Internet Explorer yra visiškai patenkinama, moderni žiniatinklio naršyklė. Intensyvus Windows pataisų platinimas per Windows Update sistemą (kuri be Internet Explorer net neveikia) greitai užlopo aptiktas spragas, IE turi lapų (tabs) sistemą, funkcionalų adresyną ir peržiūrėtų tinklalapių saugyklą. Naujausia bandomoji versija pademonstravo, kad Microsoft siekia atsikratyti sekančios iš paskos naršyklės versijos – IE8 atsirado dvi įdomios naujovės: „žiniatinklio riekelės“ (Web Slices) ir „veiksmai“ (Activities). Pirmoji leidžia „užprenumeruoti“ tinklalapių ir svetainių fragmentus bei stebėti juos atskirai, neapsilankant pačioje svetainėje (pavyzdys − orų prognozės langelis pasirinktam miestui ar kurios nors firmos akcijų kursas). Antroji susieja tinklalapyje pažymėtus objektus su galimais veiksmais internete: jei pažymėsite adresą, galėsite rasti vietą žemėlapyje, jei pažymėsite tekstą, galėsite jį įkelti redaguoti ir t. t.

Nors IE8 Beta tebenaudoja ankstesnės 7.0 versijos vaizdavimo variklį, ji paruošta geresniam suderinamumui su CSS ir kitais informacijos vaizdavimo standartais. Padidinta ir naršyklės sauga – net svetainių adresai adresų juostoje būna su paryškinta pagrindine (domeno) dalimi, kad vartotojas galėtų greičiau pastebėti klaidas, po kuriomis dažnai slepiasi sukčiai.

Kam skirta Internet Explorer?

Ištikimiems Windows vartotojams, kurie pasitiki Microsoft saugos sprendimais, yra iš esmės patenkinti kartu su operacine sistema teikiamomis programomis ir nenori gaišti laiko naujų paieškai bei mokymuisi. IE vartotojai naršyklę naudoja labai praktiškai – daugiausia tinklalapių peržiūrai, papildomus darbus ir funkcijas palikdami kitoms programoms, įskaitant Microsoft Live! tarnybas ir programas.

Apibendrinimai

  • Lemiamas privalumas: yra visose Windows versijose automatiškai.
  • Didžiausias trūkumas: atima iš vartotojo pasirinkimo laisvę, nelanksti.
  • Perspektyva: šiuo metu neturi ginklų prieš Firefox ar Opera populiarėjimą, bet iš Windows ji niekad nepasitrauks.